Navigácia

 • Rodičovské stretnutie

 • Vianočný program

  Do galérie Vianočný program boli pridané fotografie.

 • Filmový večierok

 • Lampiónový sprievod 2017

      

          Sychravé novembrové dni pôsobia na mnohých smutne až nostalgicky. My v škole  však nepodliehame pochmúrnym náladám a usilujeme sa spestriť si jesenné dni zaujímavými aktivitami ako  sú: vyrezávanie tekvíc, či vyrábanie lampiónov na tradičný LAMPIÓNOVÝ SPRIEVOD.  

           V stredu 15. novembra  sa v podvečerných hodinách zišli na školskom dvore deti  v spoločnosti  svojich rodičovi, babičiek  a deduškov, nechýbali ani priatelia, ktorí už dávno vyrástli z našich   školských lavíc.  Mnohé deti   si priniesli vlastnoručne vyrobené  farebné lampášiky zhotovené počas predchádzajúcich dní na hodinách výtvarnej výchovy. Po úvodnom slove, ktoré nám pripomenulo tradíciu Svätomartinských sprievodov sa dav vydal do ulíc. Blikajúce svetielka lampiónového sprievodu  a  príjemné melódie piesní z miestneho rozhlasu vytvárali mysterióznu  atmosféru.

          Večerná prechádzka končila na školskom dvore, kde sa skrehnutí účastníci mohli  zohriať v blízkosti vatry   a občerstviť  sa chutným koláčikom, chlebíkom, či čajíkom.  Vypúšťanie  „Lampiónov šťastia“ patrilo k vrcholom podujatia.

           Keď sa celkom zotmelo....lampióny so želaniami splynuli s hviezdami na nočnej oblohe.......utíchli priateľské rozhovory...posledné blikojúce svetielko sa stratilo v blatnických uličkách ...zostali v nás spomienky a   očarujúci  pocit spokojnosti.

   

  Fotografie (Martin Novák): :  http://zs-blatnica.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=39  

 • Oznam

  Termín lampiónového sprievodu sa z dôvodu nepriaznivého počasia prekladá

  na stredu 15. novembra 2017.

  Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na Vás!

 • Pripravujte lampióny, lebo...

 • Jesenné prázdniny

  Jesenné prázdniny sú od 30.10. do 31.10.2017.

  1.novembra  2017 je štátny sviatok.

  Vyučovanie  sa začína vo štvrtok 2. novembra 2017.

   

  Všetkým želáme  voľné dni plné pohody!

 • ŠARKANIÁDA 2017

      Tohtoročná jeseň vymaľovala prírodu nádhernými pestrými farbami a tak lákala von nielen dospelých, ale aj deti. Krásny jesenný čas sme v našom Školskom klube detí využili na vychádzky do prírody a jesenné hry, medzi ktoré neodmysliteľne patrí výroba, maľovanie a púšťanie šarkanov. „Šarkaniáda“ prebiehala posledný októbrový týždeň pred jesennými prázdninami. Aktivity projektového týždňa boli rovnomerne rozdelené na jednotlivé dni, tak aby bol program pestrý a zaujímavý.

       V pondelok sme vyrábali skladaním a lepením papiera jednoduché papierové šarkany. Vyrobené šarkany  sme vyskúšali v utorok , keď fúkal jesenný vetrík. A lietali! Po leteckej prehliadke sme sa pustili do súťaženia v družstvách. Deti si prostredníctvom tematických súťaží a didaktických hier,  vyskúšali svoju vytrvalosť, tvorivosť, schopnosť spolupracovať v skupine , telesnú zdatnosť, pamäť a vedomosti.

        V stredu sa naša škola premenila na výtvarný ateliér. Deti tvorili šarkany podľa vlastných nápadov a fantázie. Súťažili o najkrajšieho vlastnoručne vyzdobeného šarkana. Bolo sa na čo pozerať! Pestrofarebné šarkany najrôznejších tvarov zdobia chodbu našej školy.

       Vo štvrtok sme sa rozprávali a čítali o histórii šarkanov, o ich použití, rozdelení, výrobe, materiáloch vhodných na ich výrobu, o správnom púšťaní, o tradícii šarkaniád vo svete a zistili sme aj zopár šarkaních rekordov. Všetky potrebné informácie deti vyhľadali v encyklopédiách a na internete.

        Najviac sme sa tešili na spoločné piatkové púšťanie šarkanov. Jeseň však ukázala aj svoju druhú tvár.  Silný a vytrvalý dážď nám našu radosť prekazil. Piatkové popoludnie sme využili na vyhodnotenie celotýždňových aktivít a súťaže o najkrajšieho vlastnoručne vyrobeného  šarkana.

       Veríme, že jesenné slniečko a  vetrík nám ešte aj tento rok dovolia vyjsť na kopec za dedinou a vyšantiť sa pri púšťaní šarkanov. (EM)

  http://zs-blatnica.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=37

 • Babka, dedko, sú naše všetko...

  "Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok.
   Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku,

   podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov,

   keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov,

   keď aj on bol mladý.
   Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi."
        

   

         Lásku a vďaku  našim starým mamám a otcom sme sa pokúsili prejaviť  nácvikom a prezentáciou folklórneho programu "Tlačenie kapusty"  v sobotu  21.októbra  2017 na obecnom kultúrnom podujatí.

           Herecké a tanečné vystúpenie nacvičili deti DFS Bodliačik pod vedením pani vychovávateľky Evky Mackovej a za hudobného sprievodu Janky Žilovej..

   

   

  http://zs-blatnica.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=33  

   

   

 • Týždeň zdravej výživy

  Milí rodičia a deti ,

   

  jednou z dôležitých vecí udržania si zdravia je správna výživa, na ktorú často zabúdame.  Práve preto vás vyzývame, aby ste sa so svojimi deťmi zapojili do celoslovenskej kampane pod názvom „TÝŽDEŇ ZDRAVEJ VÝŽIVY“, ktorá bude na našej škole prebiehať v dňoch 16. – 20. októbra 2017.

   

  Nasledujúcimi  aktivitami  sa v našej  škole  snažíme podporiť  zdravý životný štýl a bojovať  proti obezite v detskom veku.

   

  AKTIVITY

  16.10.2017

  Bylinkový pondelok

  V popoludňajších hodinách budeme  ochutnávajú bylinkové čaje a oboznámime sa s ich podpornou funkciou pri liečbe ochorení.

   

  17.2017

  Ovocný utorok

  Prines si na desiatu pre seba a pre kamaráta ovocie.

   

  18.10.2017

  Mliečna streda

  Prines si na desiatu jogurt alebo mliečny nápoj.

  Navštívime Blatnickú mliekáreň.

   

  19.10.2017

  Štvrtok bez sladkostí

  Dnes sa pokúsime vyhnúť akýmkoľvek sladkostiam a sladeným nápojom.

   

  20.10. 2017

  Piatok plný zeleniny a dobrej nálady

  Prineste si na desiatu obľúbenú zeleninu.

  Deň začneme hrou „VTIPNEJŚÍ VYHRÁVA“ , preto si priprav vtip alebo prerozprávanie  svojho najvtipnejšieho í zážitku.

  (VS)

   

  http://zs-blatnica.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=34

 • Keď sa v škole nekúri...

       V stredu 11.októbra 2017 v našej škole prebiehala výmena radiátorov v prvej triede. Spôsobil ju havarijný stav jedného z  vykurovacích  telies. Potopa  v triede, novovzniknuté  parketové pohorie, premočený koberec a 17°C na teplomeroch v triedach   boli dostatočným dôvodom na zabezpečenie náhradného  programu pre žiakov školy - návšteva mesta Martin a jeho kultúrnych inštitúcií. 

        Naša   výprava  začala cestou  do Turčianskej galérie v Martine.  Prezreli sme si stálu expozíciu obrazov a zreštaurované výtvarné práce známych  slovenských autorov. Zaujali nás   diela akademického maliara Mikuláša Galantu. V  ateliéri KOCÚR nás pracovníci galérie rozdelili na dve skupiny. Jedna  z výrezov jeho diel  vytvárala vlastné figúry a fantastické bytosti, ktoré dotvárala  vodovými farbami. Druhá skupina žiakov pracovala na výrobe pestrofarebných hadov, ktoré si po dokončení odniesli domov.

          Ďalšia cesta nás zaviedla do rodného Domu Jozefa Cígera Hronského, autora známych rozprávok:  Smelý Zajko, Smelý Zajko v Afrike, Budkáčik a Dubkáčik. Žiaci sa v pútavom výklade dozvedeli o živote spisovateľa, jeho detstve, odchode do zahraničia, ale aj o jeho výtvarnej tvorbe. Po prehliadke expozície  a prezentácii sa malí návštevníci  museli popasovať  s didaktickými úlohami.

           Na konci dňa sme zistili, že vlastiveda, čítanie, literárna a výtvarná výchova sa dajú absolvovať zaujímavo a pútavo i mimo budovy našej školy.                                                                    (JŽ, VS)

   

  http://zs-blatnica.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=38

           

 • Spievame s Viktorom

             Bývalý učiteľ Viktor Guľváš zavítal do našej školičky a ponúkol nám možnosť vypočuť, zaspievaťi a zatancovať si pri jeho vlastných  pesničkách. Neváhali sme a zapojili i mladšie deti z Materskej školy.

             V utorok 26. septembra 2017 sme sa    vybrali do MŠ a  zúčastnili sa   koncertu s Viktorom. Materáci  si pomocou skladieb zopakovali ročné obdobia a farby.  Školáci si s nadšením zaspievali pieseň TO SME MY. Všetci sme si rozšírili jazykové znalosti  pri spievaní piesne Afrika, zo stoličiek nás zdvihol hit Rock´n roll a melódie songu KAMARÁT.

             Viktorove piesne  si nás získali  nielen  svojim  vzdelávacím charakterom, ale najmä preto, že  vyvolali veľa radosti, smiechu  i zábavy.    (VS)

  http://zs-blatnica.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=32

 • Jesenná výstava 2017

  „Teraz Ti, Bože, ďakujem

  za úrodu, čo v lese rastie.

  A čo tam dáva Tvoja zem,

  pre detskú radosť a detské šťastie.“

   

                       Slová básne Milana Rúfusa napísané na 100-ročnej tabuli, vítali návštevníkov jesennej výstavy v dňoch od  5 .  do 12. októbra 2017.  

                  Priestory našich chodieb sa každoročne začiatkom októbra  premenia na malé múzeum, kde môžete okrem historických predmetov obdivovať aj aranžmány  z jesenných plodov, ktoré vytvorila pani učiteľka Mgr. Jana Žilová.  

                      Tento rok neunikla pozornosti návštevníkov:  skriňa plná zaváranín , stará lavica spred blatnického mlyna, krásna kanapa, rôzne druhy poľnohospodárskeho  náradia.   Na stolíkoch sa objavili staré mažiare, lopáre, masleničky, kovové žehličky na uhlie,  vyrezávané varešky, prútené košíky, slamienky aj korytá, v ktorých žienky pripravovali chlebové cesto. Veľkou zaujímavosťou bola drevená práčka zapožičaná od  pána Martina Nováka.

                      Predmety dennej potreby našich prastarých rodičov dotvárali  rôzne druhy ovocia, zeleniny, ozdobné aj jedlé druhy tekvíc, zemiaky gigantických rozmerov a tvarov, či ďalšie  plody z blatnických  záhrad, polí a lúk.

                        Podlaha bola ozdobená  sypanými  obrazmi, ktoré  pod vedením Vlasty Sekerkovej vytvárali aj žiaci prvého ročníka.

                   Cieľom  výstavy bolo v rámci regionálnej výchovy oboznámiť žiakov s predmetmi, ktoré boli súčasťou života ľudí v minulosti , ale najmä vážiť si  a mať v úcte hodnoty ako: pracovitosť, zodpovednosť, trpezlivosť a  skromnosť našich predkov, ktorí žili v súlade s prírodou  a boli vďační za jej dary.  Kiežby tieto hodnoty pretrvali i v našej – modernej dobe a neboli valcované konzumnou spoločnosťou.

   

                       Ďakujeme všetkým priateľom školy, ktorí prispeli predmetmi , plodmi, či svojou návštevou a finančnou podporou k vydarenému priebehu Jesennej výstavy 2017.                                       (JŽ, VS)

   

  Fotografie: http://zs-blatnica.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=31  

   

   

   

 • Enviromentálna výchova

              V priebehu septembra  sme využili  ponuku Občianskeho združenia CEV Turiec a a so všetkými žiakmi školy sme sa zúčastnili  podujatí  podporujúcich  enviromentálnu výchovu.  

                Prváci s druhákmi navštívili 14. septembra dielňu uja rezbára Šimona v Turčianskom Petre. V jeho drevenej chalúpke  sa pod vedením Zdenka Lukáča dozvedeli množstvo zaujímavostí zo života lesných zvierat. Rozdiel medzi rohami a parohami vám bude určite vedieť vysvetliť každý náš malý návštevník.

  Neodmysliteľnou súčasťou  návštevy je i PETERSKÉ divadlo. O zábavu sa postarali  bábky:  škriatok Pitipalko, medveď Laco, líška Eliška, vĺčik Tĺčik, divá svinka a ježibaba. Pred odchodom domov si deti prezreli rezbársku dielňu uja Šimona.  Majster rezbár  nám predviedol  spôsoby opracovania dreva, deti sa zoznámili s pracovným náradím a mali možnosť  si zakúpiť jeho výrobky.

           Štvrtáci s tretiakmi navštívili koncom septembra Centrum enviromentálnej výchovy v Turčianskej Štiavničke. Prekvapením bola prehliadka malej úzkorozchodnej železnice, ktorú nám pútavím rozprávaním opísal   pán Kondek.  V minuloti slúžila na zvážanie dreva z dolín grófa Révaya, ktorý ju dal vybudovať a pomenoval ju podľa svojej manželky Lujzy.

  Po intenzívnom rozprávaní o zvieratách našich hôr a lesov, súťažiach a hrách v triede, žiaci navštívili miestnu zvonicu s troma zvonmi. Jeden z nich je najmenší a najmenej vyšúchaný. Ak chcete vedieť prečo, spýtajte sa našich tretiakov a štvrtákov.

                  Obohatení zážitkami a informáciami sme sa  vracali domov.  Návšteva CEV patrí medzi najobľúbenejšie podujatia našich detí. Ďalšie nás čakajú v jarných mesiacoch. (VS)

 • „Končí sa leto a hudci v tráve už clivé piesne hrajú.
  Staručké leto spomína práve ako ho deti rady majú.
  Odchádza, ide. Prešiel čas istý. Opúšťa svoju ríšu.
  Veď o rok príde. A stromy – listy mu na rozlúčku píšu.“

   

           3. septembra sa skončil čas prázdninového oddychu a  leňošenia. Bicykle, kolobežky, kolieskové korčule, ruksaky na desať mesiacov vymieňame  za knihy, učebnice, zošity, perá a kružidlá.  

           Príhovor pani riaditeľky Vlasty Sekerkovej urobil bodku za prázdninovými dňami a pripomenul nám, že nastáva čas oberačiek,   a to nielen v záhrade, ale i čas zberu vedomostí v našej škole.  Prirovnala učenie sa k dozrievaniu ovocia – semienka treba najskôr zasiať, potom trpezlivo čakať na  prvé kvety, ktoré sa časom  menia na plody. Pri pestovaní - nadobúdaní nových vedomostí a zručností -  zdôraznila  dôležitosť trpezlivosti, vytrvalosti, snahy , zodpovednosti i spolupráce. Každý žiačik našej školy mohol pri zinscenovanej oberačke jabĺk  prezradiť svoje očakávania i túžby spojené so školským životom v novom školskom roku.

  Zvláštna pozornosť sa venovala novým obyvateľom našej školy – prvákom, pre nich :

  Začiatok vždy býva krušný

  a detský prst neposlušný.
  Ako zmeniť kolieska a kľučky

  na písmenká,   oblúčiky, či slučky?
  A predsa zakrátko malé rúčky zdolajú tú veľkú vedu

  a po pár mesiacoch budú vedieť čítať celú abecedu.
   

  Prvý deň v škole si užívali:     Viktorka Štúriková, Jakubko Radzo, Terezka Klimasová, Timko Vaňoch, Oliverko Sekanina a Dávidko Bibza.

   

           Po predstavení prvákov a odovzdaní darčekov sa všetkým žiakom prihovorila i pani starostka Ing. Ivica Súkeníková.

   

       Slávnostné otvorenie školského roka 2017/18 sa ukončil želaním nech je šťastný , veselý a plný osobných úspechov.

  (VS)

   

 • Otvorenie školského roka 2017/18

  Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt school children

   

  SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE ŠKOLSKÉHO ROKA 2017/18

   

  sa uskutoční dňa 4. septembra 2017 v budove Základnej školy v Blatnici o 8:00 h.

   V tento deň nie je potrebné prinášať si  školské tašky.

  Záujemcovia o stravovanie sa prihlásia u vedúcej ŠJ na telefónnom  čísle 043 4948 171.

   Tešíme sa na Vás!

 •         Rodina tvorí dôležitú súčasť života každého z nás. V prostredí rodiny sa delíme so svojimi radosťami, ale aj bolesťami a sme schopní prekonávať životné prekážky.  V rodine sa  formuje  základný rebríček hodnôt dôležitý pre celý život.  Rodina je školou ľudskosti, v ktorej sa učíme vzájomnej láske a úcte a službe slabším.  Rodinu preto nemôžeme ničím nahradiť.

           Na tento fakt  sme chceli upozorniť podujatím organizovaným pri príležitosti medzinárodného Dňa rodiny.  

          Oslava RODINY sa niesla v športovom duchu.   Popoludní 19. mája 2017 sa pred budovou školy začali postupne zhromažďovať deti,  rodičia i starí rodičia na svojich dvojkolesových tátošoch.Slnečné počasie prialo cykloturistickému výletu Gaderskou dolinou. Osviežujúca zastávka v Mlynčekove povzbudila väčšinu cyklistov k jazde až tesne pred Čertovú bránu.  Celé podujatie ukončila  opekačka a hry na školskom dvore. Nechýbali družné rozhovory, smiech a úsmevy.

             Dokázali sme, že aj  spoločenstvo ľudí našej školy    tvorí priateľskú rodinu, ktorá sa vie  stretnúť,  zabaviť,  zasmiať, podporiť sa v ťažkostiach,  podeliť o úsmev, láskavé slovo, či chutne opečený kúsok slaninky a klobásky. (VS)

  http://zs-blatnica.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=28

 •  V utorok 7. marca 2017 sa na našej škole uskutočnil III. ročník  školskej súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy, ktorá je pomenovaná podľa slávnej blatnickej rodáčky a vzácnych modrých  veľkofatranských poniklecov - HAĽAMOVEJ  CONDRIELE.

  V dobe informačno-komunikačných technológií, keď sa už čítanie a umelecký prednes „nenosí“ , sme oprášili knihy a nechali sa očariť krásnymi príbehmi a básňami   slovenských autorov.  O neopakovateľné a výnimočné chvíle sa postaralo 22 malých recitátorov. Pocit zodpovednosti a nepokoj opadol vďaka prajnému potlesku publika, v ktorom sa nachádzali naši bývalí žiaci,  mamičky, ba i  oteckovia malých interpretov.  Štvorčlenná porota zložená z pedagógov školy a hosťa Mgr. Dominiky Ertlovej , zo  SZUŠ z  Kláštora pod Znievom,  mala neľahkú úlohu – rozhodnúť o víťazoch v  jednotlivých kategóriách.

  Svojim recitátorským majstrovstvom prekvapili najmenší žiaci súťažiaci v  nepostupovej kategórii PRVÁKOV. Stupienky obsadili nasledovne:

   

  1.         miesto : Matej BARČÁK

  2.         miesto : Vladimír SVITEK

  3.         miesto: Saška Dzúriková, Matthew Štafúrik, Svetlanka Nováková, Marek Geisbacher, Vaneska a Viktorka Plšíkové,

   

  Víťazi v kategórii prednes  poézie a prózy   budú našu školu reprezentovať v okresnom kole dňa 27. marca 2017 v priestoroch TKS Martin. Tu sú:  

   

  Prednes prózy:

   

  1.         miesto:  Emma MENDELOVÁ (4.ročník)

  2.         miesto:   -

  3.         miesto: Matúš NOVOSEDLIAK (2.ročník)

   

  Prednes poézie:

   

  1.       miesto:  Jakub KEMPNÝ (4.ročník)

  2.       miesto:   Klára URSÍNYOVÁ (2. ročník)

  3.       miesto:  Natália STEINEROVÁ (4. ročník)

    Matej PAŠKULIAK (2.ročník)

   

  Víťazom blahoželáme  a držíme palce na regionálnej súťaži v Martine. (VS)

  http://zs-blatnica.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=27

   

 • Haľamovej condriele už 7.3.2017

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Blatnica
  č. 310, 038 15 Blatnica
 • +421 x 43 4948 225

Fotogaléria